پادکست (روش مطالعه ی شیمی کنکور)

امروز در دومین مقاله از سری مقالات شیوه ی صحیح مطالعه ی دروس علوم تجربی، به تفصیل در مورد شیوه های مطالعه ی شیمی صحبت خواهیم کرد. همچنین پادکستی با همین عنوان در خدمت شما عزیزان قرار گرفته است. امیداورم که این مطالب مفید واقع شود.

اول از همه لازم است که به بررسی سوالات شیمی در کنکور های گذشته بپردازیم تا بر اساس تیپ سوالات، مناسب ترین شیوه ی مطالعه را کشف کنیم. همان طور که می دانید، سوالات شیمی به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند: مفهومی و محاسباتی. طبیعتا برای موفقیت و کسب درصد های بالا در این درس، نباید از هیچ یک از این دو نوع سوال غافل شد.

اول از همه به دسته ی سوالات مفهومی می پردازیم که خود شامل چند نوع سوال است: حفظی، استدلالی و سوالات شمارشی که از چند سال اخیر در درس شیمی نیز توجه طراحان را به خود جلب کرده است.

برای مطالعه ی فصل هایی از کتاب های شیمی کنکور که مسئله و محاسبات

در آن ها جا ندارد؛ اول از همه سعی بر این است که بر متن کتاب درسی تسلط کافی ایجاد شود و مطالب حفظی آن به طور کامل به خاطر سپرده شوند. پس از کتاب درسی، نوبت به درس نامه ی کتاب کمک آموزشی می رسد؛ که بنابر تجربه ی شخصی بنده و اغلب همکاران، کتاب های مبتکران، میکروطبقه بندی گاج و خیلی سبز، دارای درسنامه های کامل و در عین حال ساده و قابل فهم هستند.

پس از مطالعه ی درسنامه ها، نوبت به تمرین تست های آموزشی خواهد رسید. بهتر است که از تست های کنکور های سال های گذشته استفاده شود. پس از گذشت حداقل 48 ساعت، نوبت به تمرین مجدد تست ها می رسد و در این مرحله می توان تست های تالیفی را نیز به دستور کار اضافه کرد. همان طور که در مقالات قبلی توضیح داده شد، این فاصله ی 48 ساعته به منظور تثبیت مفاهیمی که برای بار اول مطالعه کردید، لازم و ضروری است.

در آخر لازم است چند نکته را عرض کنم.

نکته ی اول این است که در کتاب های شیمی یک سری مطالب کاملا حفظی از جمله ساختار های شیمیایی، بعضی از اعداد، واحد های شیمیایی، جداول، نمودار ها مثل نمودار محلول ها و … وجود دارند که ممکن است به مرور زمان از یادتان برود و این مطالب همیشه مورد توجه طراحان کنکور سراسری و همچنین کنکور های آزمایشی قرار داشته و خواهد داشت. پیشنهاد بنده، اختصاص یک دفتر یا دفترچه برای یادداشت این نکات است. این دفتر در آینده خیلی به کمک شما خواهد آمد.

به عنوان نکته ی دوم باید ذکر کنم که جدول تناوبی عناصر در سوالات شیمی نقش بسزایی دارد و می توان با اکثر فصل های کتاب های شیمی ترکیب شود. انتظاری که از شما دانش آموزان میرود، عناصر گروه های 1،2،6،7 و 8 اصلی و همچنین ردیف 4 جدول تناوبی را به خاطر بسپارند.

 

حال به تیپ دوم سوالات، یعنی مسائل شیمی می پردازیم. اول از همه نکته ای را لازم می دانم که گوشزد کنم. همیشه کسری نه چندان کم از دانش آموزان وجود دارند که پیش از تلاش برای تسلط به این قسمت از شیمی، از خیر سوالاتش می گذرند و بهانه های مختلفی می آورند که متاسفانه گاهی بعضی از مشاوران از دانش آموزانشان این چنین می خواهند. این یک اشتباه مرگ بار! است؛ ولی چرا؟ به دلایل زیر:
  1. در سال های اخیر شاهد افزایش سهم مسئله ها در سوالات شیمی کنکور بوده ایم. به طوری که گاها مسائل به صورت مستقیم و غیر مستقیم تا 50 درصد سوالات را به خود اختصاص داده اند.
  2. تست های مفهومی در سال های اخیر از سطح دشواری بیشتری بر خوردار بوده اند.

حال به شیوه ی مطالعه ی این مباحث می پردازیم. متاسفانه می توان گفت که متن کتاب درسی برای این مباحث؛ به خصوص بخش محلول ها ناکافی است و نیاز به یک کتاب کمک آموزشی برای شیمی را بیشتر می کند. دلیل این امر این است که کتاب درسی برای تمامی مباحث حلیاتی، روش ضریب تبدیلات را ارائه کرده است که یک روش زمان بر می باشد در حالی که غالب سوالات رو می توان با یک یا دو تناسب ساده حل کرد. البته باید توجه داشت که برای امتحانات نهایی باید روش ضریب تبدیلات رو کامل یاد بگیرید!

اول از همه مثل روال عادی، متن کتاب درسی را مورد بررسی قرار دهید. چون حتی این فصل ها هم گاها شاهد مطالبی حفظی هستند که از دید اغلب دانش آموزان پنهان می ماند و طراحان می توانند از این مباحث برای طرح سوالات چالشی استفاده کنند.

مرحله ی بعد مطالعه ی درسنامه ی کتاب کمک آموزشی به طور کامل و سپس تمرین تست مقداری تست، به خصوص تست های کنکور های سال های گذشته است. برای مباحثی که بر پایه محاسبات هستند، تمرین مثال ها و مسائل مختلف، شرط اول ایجاد تسلط و پیشرفت در آن زمینه است. پس حتما در این مباحث، دست به قلم شده و خود به حل مسائل و مثال های مختلف بپردازید.

عزیزان توجه داشته باشید که در محاسبات شیمی، تقریبا مبحث استوکیومتری، پایه و اساس مسائل می باشد؛ به جز در موارد خاصی مثل تعادل و ترمودینامیک. که البته در سال های اخیر شاهد سوالات ترکیبی بین مسائل بوده ایم! به خصوص ترکیب بحث محلول ها و اسید و باز با استوکیومتری.

در آخر به عنوان جمع بندی لازم می دانم که گوش زد کنم که نه تنها در شیمی، بلکه در هیچ یک از درس هایی که برای کنکور مطالعه می کنید، هیچ مبحثی را حذف نکنید. چرا که با شیوه ی جدیدی که طراحان در پیش گرفته اند، گزینه های سوالات ممکن است هر کدام از مبحثی مختلف باشد و پاسخ دادن به این سوالات، ملزوم به تسلط کافی بر کل مباحث می باشد. همچنین در سوالات شمارشی نیز این امر ممکن است اتفاق بیوفتد.

طاهر صیاد؛ دانشجوی داروسازی دانشگاه سراسری تبریز.

پاسخ به دیدگاه